Adam Kszczot
Lekkoatleta, medalista Mistrzostw Europy, Halowych Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata, tegoroczny złoty medalista Halowych Mistrzostw Europy w Belgradzie, Członek Grupy Sportowej Orlen
Dlaczego utrzymywanie dobrej kondycji zapobiega występowaniu wielu schorzeń?
Nasze ciało, jak większość ciał w świecie zwierząt zostało stworzona do aktywnego uczestniczenia w życiu, a przez to do generowania wysiłku fizycznego. Jeśli bilans jest zachowany nasze ciało jest zdrowsze i pobudzone. Produkujemy także wiele enzymów, które pomagają naszemu organizmowi lepiej funkcjonować i walczyć z chorobami. Wzmacniając nasze ciało poprzez aktywność fizyczną dbamy także o nasz układ kostny. Jeśli mamy dobrze rozwinięte mięśnie szkieletowe, szczególnie we wczesnych okresach rozwoju nasze ciało jest zdrowsze i stabilniejsze. W obecnych czasach, kiedy spędzamy dużo czasu w pozycji siedzącej, regularne ćwiczenia mogą nas zabezpieczyć przed bardzo uciążliwym bólem kręgosłupa spowodowanym wadami postawy.
Jakie inne korzyści płyną z regularnej aktywności fizycznej?
Aktywność fizyczna to przede wszystkim endorfiny, które mają na nas bardzo pozytywny wpływ. Po kilku tygodniach treningów nasz organizm zaczyna czerpać z nich ogromną przyjemność, nasze samopoczucie jest lepsze, mamy więcej energii i siły. Przyjemność jaką odczuwa nasze ciało i umysł z aktywności fizycznej może na nas działać jak narkotyk, ale jest to bardzo pozytywne uzależnienie, pozwala utrzymać nasz organizm w dobrej kondycji.
O czym należy pamiętać decydując się na pierwszy trening?
Na początku warto zapisać się na zajęcia, które odbywają się w większej grupie. Dzięki temu możemy czerpać wiedzę od trenera, który pokaże nam jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oraz od osób uczęszczających z nami na zajęcia. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu treningów jest zazwyczaj bardzo dużym wyzwaniem i nie przychodzi łatwo. Bardzo ważna, szczególnie w początkowej fazie, jest akceptacja innych ludzi dla tego co robimy. Niestety, nie zawsze możemy w tym przypadku liczyć na wsparcie bliskich, dlatego najlepszą grupą wsparcia okazują się współtrenujacy z jednej sali. Poza tym ćwiczenie w grupie, to też rodzaj rywalizacji, motywuje nas do przełamywania barier i osiągania lepszych wyników.
Aktywność fizyczna to przede wszystkim endorfiny, które mają na nas bardzo pozytywny wpływ. Po kilku tygodniach treningów nasz organizm zaczyna czerpać z nich ogromną przyjemność, nasze samopoczucie jest lepsze, mamy więcej energii i siły.
A dla pana jak ważna jest aktywność fizyczna?
Aktywność fizyczna to przede wszystkim moja praca, ale także ogromna przyjemność. Kiedy nie trenuję także staram się spędzać aktywnie czas, moja pasją jest jazda na rolkach. To zupełnie inny rodzaj treningu, odskocznia od codziennych przygotowań do zawodów.
Jest pan Halowym Mistrzem Europy w biegu na 800 metrów, jaka jest pana recepta na sukces? Jak długo przygotowuje się pan do zawodów?
Moje przygotowania do zawodów są zazwyczaj bardzo intensywne i zajmują wiele miesięcy. Większość czasu na treningu spędzam na dworze, nieważne czy pada deszcz, czy świeci słońce. Wyjeżdżam także na zgrupowania i różne imprezy sportowe.
Jeśli chodzi o receptę na sukces to moim zdaniem najskuteczniejszą metodą jest ciągła praca nad sobą i stawanie się coraz lepszą wersją siebie. Nie warto jest spoglądać na innych z zazdrością, starać się im dorównać, trzeba pokonywać własne bariery i słabości, to najlepiej kształtuje charakter.
Teraz przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Jak regeneruje pan siły po mistrzostwach?
Najlepszym dla mnie odpoczynkiem jest odpoczynek w domu, wśród bliskich. Moją ogromną pasją jest także motoryzacja, kiedy tylko mam trochę więcej wolnego czasu spędzam go w garażu majsterkując. Ostatnio uczę się także gry na gitarze. To dla mnie fajna odskocznia i rozładowanie napięcia po zawodach.