Jak utrzymać dobrą kondycję stawów?
Dr Teresa Sadura-Sieklucka
Klinika Rehabilitacji, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher
Jak odpowiednio zadbać o stawy? Jakie ćwiczenia pomagają w utrzymaniu odpowiedniej kondycji układu stawowego?
Aby zadbać o swoje stawy należy być aktywnym fizycznie, utrzymywać prawidłowa wagę, wykorzystywać ergonomię w pracy, unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji.
Stawy lubią ruch i to ruch w pełnym zakresie. Podczas ruchu staw jest odżywiany, maź stawowa jest rozprowadzana wewnątrz stawu, a to ona zmniejsza tarcie chrząstek stawowych. Funkcjonowanie stawu uzależnione jest od prawidłowego balansu mięśniowego. Niektóre mięśnie ulegaj skróceniu inne osłabieniu, a następnie zanikowi. Dlatego konieczne jest regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających. Dzięki takim ćwiczeniom zachowana będzie prawidłowa elastyczność tkanek miękkich, a co za tym idzie pełen zakres ruchu w stawie. Mięśnie z tendencją do osłabienia należy wzmacniać. Istotne jest odpowiednie dobranie obciążenia treningowego, aby uzyskać poprawę siły i masy mięśniowej a nie powodować przeciążenia stawów.
Jakie skutki zdrowotne ma zła kondycja stawów i do rozwoju jakich chorób prowadzi?
Zła kondycja stawów to przede wszystkim ból i jego dysfunkcja. Najczęściej obserwowaną chorobą stawów jest zwyrodnienie. Choroba zwyrodnieniowa dotyka najczęściej stawy kręgosłupa, kończyn dolnych i rąk.
Suplementacja jakich witamin jest ważna w utrzymywaniu odpowiedniej kondycji stawów?
Aby utrzymać dobra kondycję stawów, należy spożywać produkty bogate w substancje budujące chrząstkę i maź stawową. Dieta powinna zawierać białko pełnowartościowe, kwasy tłuszczowe Omega-3, a także witaminy przede wszystkim C, D i E. Witamina C zapewnia lepsze wchłanianie kolagenu, witamina D warunkuje kondycje naszych kości i mięśni, a witamina E działa przeciwzapalnie.
Mówi się, że sport to zdrowie, ale trenujących może spotkać wiele kontuzji, jakie są najczęstsze urazy wśród osób uprawiających sport i jak się przed nimi uchronić?
Sport to zdrowie, ale nie wyczynowy. U sportowców obserwujmy wcześniejsze występowanie zmian zwyrodnieniowych niż u osób nie trenujących. Do najczęstszych urazów u osób aktywnych fizycznie zaliczamy urazy tkanek miękkich (nadciągnięcie, naderwanie lub zerwanie ścięgien mięśni, więzadeł, skręcenie). Aby zapobiegać urazom należy: dobrze przygotować organizm do obciążenia treningowego (rozgrzewka, ćwiczenia rozciągające), odpowiednio dobrać obciążenie treningowe, zakończyć ponownym rozciąganiem. Istotna jest także dobrze zbilansowana dieta, błędy dietetyczne mogą sprzyjać wystąpieniu kontuzji.