Skip to main content
Home » Dbaj o zdrowie » Nieleczona cukrzyca zagraża Twojemu życiu!
dbaj o zdrowie

Nieleczona cukrzyca zagraża Twojemu życiu!

cukrzyca
cukrzyca

Jak ograniczyć nadmierny poziom cukru we krwi?

Za nadmierny poziom cukru we krwi zawsze odpowiada choroba – cukrzycą. W zależności od tego na jaki typ cukrzycy pacjent choruje, rozróżniamy dwa rodzaje tego schorzenia: cukrzycę typu 1 oraz cukrzycę typu 2, możemy mówić o dwóch przyczynach zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. W cukrzycy typu 1, która diagnozowana jest najczęściej u dzieci i ludzi młodych za rozwój choroby odpowiada uszkodzenia komórek beta wysp Langerhansa trzustki. Cukrzyca typu 2 to choroba nabyta, na którą pacjent najczęściej pracuje przez całe dotychczasowe życie. Za jej powstanie i rozwój odpowiada zła dieta i zbyt wysoka masa ciała. Osoby chorujące na cukrzycę typu drugiego to najczęściej pacjenci po 40., 50. roku życia, którzy zmagają się także z problemem nadwagi i otyłości.

Jakie są konsekwencje nadmiernego poziomu cukru we krwi?

W cukrzycy typu 1 pacjent jest leczony za pomocą insuliny, która pomaga mu utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Odstawienie leku już na kilka dni powoduje, że chory zapada w śpiączkę cukrzycową i często umiera. Na szczęście w dzisiejszych czasach rozwój medycyny pozwala nam na dokładne i stałe monitorowanie poziomu glukozy we krwi oraz podawanie leków dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.

W cukrzycy typu 2 problem jest bardziej złożony. Przez to, że cukrzycą jest chorobą, która często przez wiele lat nie daje żadnych uciążliwych objawów, a pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych chorzy często lekceważą schorzenie w początkowym stadium i rozpoczynają leczenie dopiero, gdy pojawiają się zagrażające życiu konsekwencje nieleczonej cukrzycy. Nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań. Najczęściej wymienia się tu stopę cukrzycową, która prowadzi często nawet do amputacji kończyny. Niewielu pacjentów zdaje sobie jednak sprawę, że nieleczona cukrzyca jest przyczyną nadciśnienia i problemów z sercem, może także prowadzić do wylewu krwi do mózgu oraz zawału mięśnia sercowego.

Jakie istnieją sposoby prewencji chorób takich jak cukrzyca?

Aby nie dopuścić do pojawienia się i rozwoju cukrzycy typu 2. należy prowadzić tzw. zdrowy tryb życia. Oznacza to, że pacjent nie może dopuszczać do nadwagi i otyłości – bo właśnie wraz ze wzrostem masy ciała dochodzi do rozwoju cukrzycy. Wydawać by się mogło, że to bardzo prosty przepis na zdrowie i długowieczność, ale jak pokazują badania wielu z nas ma z tym problem. Co więc należy zrobić, aby zachować prawidłową masę ciała? Pamiętać o zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej. Zbilansowana dieta to dieta bogata, różnorodna – nie polecanym stosowania diety eliminacyjnej, opartej o zakaz jedzenia wszystkiego na co mamy ochotę. Zjedzony okazjonalnie kawałek tortu nie sprawi przecież, że kolejnego dnia obudzi się otyli – ważne jest jednak, aby tego tortu nie jeść codziennie.

Drugim filarem prawidłowej masy ciała jest aktywność fizyczna – należy ją dopasować do naszych indywidualnych możliwości. Dla jednych chorych doskonałą formą aktywności fizycznej będzie półgodzinny spacer w szybkim tempie, dla innych jazda rowerem, czy gra w tenis. Aby chory zbyt szybko nie zniechęcił się do aktywnej formy wypoczynku proponuję wybrać zajęcia, które będą dla niego przyjemne.

Jeśli pacjent ma problem z ułożeniem zbilansowanej diety oraz z doborem aktywności fizycznej warto, aby zwrócił się o poradę do specjalisty, który pomoże mu wyrobić nowe nawyki żywieniowe i pokaże jak aktywnie możne spędzać czas wolny – oczywiście z korzyścią dla swojego zdrowia.

Next article