Sen ma wpływ na samopoczucie, koncentrację, ale także na wydajność, zdrowie i odporność organizmu. Podczas snu regeneruje cię całe ciało oraz pozbywamy się toksyn. Jednak aby sen przynosił korzyści, musi być spokojny i niezakłócony, tymczasem problemy z zasypianiem zgłasza niemal połowa Polaków.
Powodem może być tempo życia, ciągły stres, ale także brak tzw. „higieny snu”. Wielu naukowców zwraca uwagę na to, aby rozpoznawać i eliminować złe nawyki, które wprowadzamy do sypialni. Wśród najczęstszych błędów pojawia się nieregularny tryb dnia, praca lub oglądanie telewizji w łóżku oraz zbyt obfite posiłki. Jednak co poradzić, jeśli stosujemy się do wszystkich zaleceń, a mimo to nadal mamy problemy z jakością snu? Być może problemem jest… chrapanie.
Dlaczego chrapiemy?
Chrapanie to nic innego jak zaburzenie oddechu wskutek utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Niestety bardzo wiele osób bagatelizuje ten problem, choć może on powodować bezdech senny i w skrajnych przypadkach nawet zgon. Chrapiący często są zmęczeni i senni, mają zaburzenia pamięci oraz koncentracji.
Sposoby na chrapanie
Na szczęście chrapanie można leczyć. Metod jest wiele: od typowo domowych, po zabiegi w profesjonalnych gabinetach lekarskich. Co radzą eksperci?
1. Odstaw alkohol. A przynajmniej nie pij go przed snem, ponieważ sprawia on, że mięśnie gardła oraz języka ulegają zwiotczeniu. Ponadto alkohol zaburza funkcjonowanie ośrodka oddechowego w mózgu. Co ciekawe — bardzo zbliżone działanie mają także leki nasenne, które tak chętnie bierzemy właśnie przy problemach ze snem.
2. Ćwicz. Jest wiele ćwiczeń, które pomagają rozprawić się z chrapaniem. Zmiany będą trwałe, a taki trening jest bardzo prosty, przykładowe ćwiczenia to: dotykanie nosa końcem języka (nie dosłownie! spróbuj dotknąć językiem czubka nosa sięgając jak najdalej, zatrzymaj przez chwilę tę pozycję i zrób kilka powtórzeń), rolowanie języka oraz naprzemienne dotykanie wewnętrznej części policzków językiem.
3. Zmień pozycję. Spanie na plecach sprzyja chrapaniu, ponieważ w tej pozycji język opada ku dołowi i tym samym blokuje przepływ powietrza. O wiele bezpieczniej jest spać na brzuchu lub na boku, ze względu na swobodniejszy oddech.
4. Rzuć palenie. Związki zawarte w papierosach odpowiedzialne są za uszkodzenie błony śluzowej dróg oddechowych. Stałe uszkodzenie powoduje u przewlekłych palaczy ciągły obrzęk i zapalenie dróg oddechowych pośrednio powoduje nocne chrapanie. Niestety, problem ten odnosi się także do osób, które narażone są na bierne palenie.
5. Wylecz się. Niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych to bardzo częsta przyczyna chrapania. Jest to spowodowane niedrożnością oraz koniecznością oddychania przez usta.
6. Zrzuć zbędne kilogramy. Osoby otyłe częściej mają problem z chrapaniem, niż ich szczupli koledzy. Ma to związek z uciskiem na drogi oddechowe. Dlatego jeśli masz kilka „nadprogramowych” kilogramów, rozważ codzienną gimnastykę oraz przejście na dietę.
7. Przetestuj inną poduszkę. Podczas snu głowa musi być lekko uniesiona. Odpowiednia poduszka powinna zapewnić prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa, aby zniwelować zaburzenia oddychania.