Dr n. med. Daniel Śliż
Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia
Często za powód zachorowania na choroby zaliczane do cywilizacyjnych (np. choroby serca, cukrzyca) poczytujemy skłonności genetyczne lub zrzucamy to na karb rozwoju cywilizacji – zanieczyszczone środowisko i kiepskiej jakości pożywienie. Okazuje się jednak, że tak naprawdę częściej są one skutkiem prowadzenia nieprawidłowego stylu życia. Jednocześnie odwrotne działanie, czyli wprowadzenie na stałe zdrowych nawyków, może skutecznie im zapobiec. Przykładem na to jest badanie EPIC przeprowadzone w Niemczech na grupie 23 tys. obserwowanych przez 8 lat osób, które dowiodło, że prawidłowy styl życia zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II nawet o 90 procent.
Stąd też podjęliśmy z doktorem n. med. Danielem Śliżem z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozmowę na temat zmian, na które nigdy nie jest za późno. Warto zainspirować się na całe życie!
Dużo mówi się o tym, że by żyć w zdrowiu, inwestując tym samym w długie lata życia, należy dokonać odpowiednich zmian. Jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, ja te zmiany powinny wyglądać. Nie jest to takie trudne, jak nam się często wydaje – do swojego życia powinniśmy bowiem wprowadzić codzienną rutynę, opierającą się na kilku najważniejszych punktach:
Aby zachować zdrowie, najważniejsza jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Dieta ma większą siłę sprawczą niż aktywność, ale pamiętajmy, że te dwa czynniki ze sobą współgrają. Nie chodzi o to, żeby pójść na spacer, wsiąść na rower i pokonać kilka kilometrów w spokojnym tempie – należy wyjść ze swojej strefy komfortu i doprowadzić się do zmęczenia, ale nie do przemęczenia.
Do tego należy dołączyć prawidłowo skomponowany posiłek bogaty w mikro- i makroelementy niezbędne do zachowania prawidłowych procesów w organizmie. Tutaj też istotne jest to, w jaki sposób spożywamy dania. Często zdarza się, że jedząc, oglądamy telewizję bądź przeglądamy informacje w telefonie, przez co nasz organizm nie dostaje jasnych sygnałów, że dostarczany jest mu posiłek, dlatego też jemy więcej niż potrzebujemy.
Kolejnym kluczem do zdrowia jest sen – tu musimy zadbać przede wszystkim o otoczenie, w jakim zasypiamy (zaciemnienie pokoju, wyłączone urządzenia emitujące niebieskie światło). Optymalny czas snu dla dorosłego człowieka to 7-8 godzin – dajmy go sobie, dając jednocześnie szansę naszemu organizmowi na regenerację.
Ważnymi czynnikami w zachowaniu zdrowia są nie tylko odpowiednie nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna, redukcja stresu, spożycia alkoholu i palenia papierosów, ale również zdrowe relacje międzyludzkie. Mogą to być zarówno relacje rodzinne, jak i przyjacielskie, które doprowadzają do prawidłowego funkcjonowania człowieka w świecie, a przede wszystkim do redukcji stresu.
Co jeszcze jest kluczowe?
W idealnym modelu odżywiania wszystkie witaminy i mikroelementy powinny pochodzić z pożywienia. Jednak wiemy, że jest to niemożliwe, ponieważ nie każdy z nas ma czas na staranne przygotowywanie posiłków. Oczywiście suplementacja to tylko dodatek, ale w celach terapeutycznych można stosować witaminę D, której bardzo często nam brakuje, a także np. monakolinę K. Monakolina K jest wyciągiem ze sfermentowanego czerwonego ryżu chińskiego, który od tysiącleci był używany do przygotowania tradycyjnej kaczki po pekińsku.
Badania wykazały, że monakolina to naturalna substancja, która ze względu na swoją budowę chemiczną przypomina leki z grupy statyn, stosowane w celu obniżenia stężenia cholesterolu. Jeśli lekarz określi ryzyko sercowo-naczyniowe jako niskie lub umiarkowane, a dotychczasowa zmiana diety i wprowadzenie aktywności fizycznej są niewystarczające, wówczas dołączenie monakoliny K może stanowić wzmocnienie zmiany stylu życia zgodnie z Wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Pamiętajmy jednak, że musimy wybierać dobre produkty i kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie możemy zastępować zdrowej diety i aktywności fizycznej suplementem.
Podsumowując, prawidłowy styl życia wprowadzony w odpowiednim momencie jest w stanie znacznie wydłużyć życie w zdrowiu. Nie chodzi tu tylko o zniwelowanie negatywnych nawyków, ale również przyzwyczajenie organizmu do regularnego ruchu i zdrowej diety. Nie powinny być to także zmiany chwilowe, a wprowadzone krok po kroku na stałe.